---
title: "Kuchár v Rakúsku: plat podľa regiónu, typu prevádzky a hodnosti"
description: "✓ 2 100 - 3 500 eur brutto. Plat kuchára v Rakúsku podľa hodnosti, regiónu a typu prevádzky. Viedeň, Tirolsko, Salzbursko a alpské 5-hviezdičkové hotely."
category: "Práca"
tags: ["rakúsko","kuchár","práca v zahraničí","gastronómia","hotely"]
author: "Lucia Mešková"
date: 2026-05-11T18:21:00.000Z
url: https://bezkecov.sk/kuchar-v-rakusku-plat/
---
# Kuchár v Rakúsku: plat podľa regiónu, typu prevádzky a hodnosti

> Slovenský kuchár v Rakúsku zarobí 2 100 - 3 500 eur brutto mesačne podľa hodnosti, regiónu a typu prevádzky. Najvyššie mzdy ponúkajú 4-5-hviezdičkové hotely v Tirolsku a Salzbursku. V mestských reštauráciách rastie dopyt aj v cenovo nižšom segmente.

<strong>Slovenský kuchár v Rakúsku zarobí 2 100 až 3 500 eur brutto mesačne</strong>, čo prináša ročný hrubý príjem 29 000 - 49 000 eur vrátane 13. a 14. plata. Konkrétna suma závisí od hodnosti (Commis, Demi Chef, Chef de partie, Sous Chef, Küchenchef), typu prevádzky (lokal, reštaurácia, hotel, gastronómia s michelinskou hviezdou) a regiónu. Najvyššie mzdy ponúkajú 4 a 5-hviezdičkové hotely v Tirolsku, Salzbursku a Vorarlbersku, kde sa pozícia Chef de partie pohybuje na 3 000 - 3 500 eur. Najnižšie sú v rodinných penziónoch a turistických regiónoch s krátkou sezónou.

V Rakúsku platí pre gastronomický sektor kolektívna zmluva KV-Hotel- und Gastgewerbe, ktorá určuje minimálne mzdy a podmienky. <strong>Tieto sa nemôžu zhoršiť individuálnou zmluvou, len vylepšiť</strong>. Skúsenosť kuchára (Vorrückung) zvyšuje minimum každé 2 roky o 5 - 8 percent, takže po 10 rokoch praxe môže ten istý kuchár v tom istom hoteli zarábať o 30 - 40 percent viac ako začínajúci kolega.

## Mzdy podľa hodnosti

Rakúska kuchynská hierarchia kopíruje francúzsky brigádny systém. <strong>Každá hodnosť má svoje minimum podľa kolektívnej zmluvy</strong>, ale veľa hotelov platí nad rámec:

| Hodnosť | Brutto mesačne (KV minimum) | Reálne v 4-hviezd hoteli | Reálne v 5-hviezd / michelin |
|---|---|---|---|
| Küchenhilfe (kuchynský pomocník) | 1 700 - 1 900 eur | 1 800 - 2 100 eur | 2 000 - 2 300 eur |
| Commis de cuisine (mladší kuchár) | 2 000 - 2 200 eur | 2 100 - 2 500 eur | 2 400 - 2 800 eur |
| Demi chef de partie (zástupca vedúceho stanice) | 2 200 - 2 400 eur | 2 400 - 2 700 eur | 2 700 - 3 200 eur |
| Chef de partie (vedúci kuchárskej stanice) | 2 400 - 2 700 eur | 2 700 - 3 100 eur | 3 100 - 3 700 eur |
| Sous chef (zástupca šéfkuchára) | 2 700 - 3 200 eur | 3 100 - 3 700 eur | 3 800 - 4 800 eur |
| Küchenchef (šéfkuchár) | 3 200 - 4 200 eur | 4 000 - 5 500 eur | 5 000 - 9 000 eur |

Tringelt pre kuchára nie je v Rakúsku bežný, na rozdiel od [platu čašníka v Rakúsku](/casnik-v-rakusku-plat/). Vyplácajú ho len niektoré prémiové reštaurácie ako bonus z celkového tringelt fondu, zvyčajne 50 - 200 eur mesačne.

K hrubej mzde sa pridávajú dve dodatočné platby ročne - Urlaubsgeld a Weihnachtsgeld, každý vo výške jedného mesačného platu. Pri brutto 2 600 eur to dáva ročných 36 400 eur (14 platov).

## Rozdiely medzi regiónmi

Mzdy sa líšia podľa toho, kde reštaurácia stojí. <strong>Hlavné rozdiely</strong>:

| Región | Charakteristika | Mzdový rozsah |
|---|---|---|
| Viedeň | Vysoké životné náklady, široký trh, michelinské reštaurácie | 2 400 - 4 500 eur (Sous chef 3 200 - 4 800) |
| Tirolsko (Innsbruck, Kitzbühel, Sölden) | Sezónna intenzita, alpské hotely | 2 200 - 4 200 eur sezónne, vyššie v lyžiarskych strediskách |
| Salzbursko (mesto + Salzkammergut) | Turistická prémia, jazerné regióny | 2 300 - 4 000 eur |
| Vorarlbersko (Lech, Zürs) | Najvyššie mzdy z dôvodu luxusu | 2 800 - 5 000 eur |
| Hornorakúsko (Linz a okolie) | Stabilný mestský trh, nižší turizmus | 2 100 - 3 500 eur |
| Dolnorakúsko | Mix mestských a vidieckych reštaurácií | 2 000 - 3 200 eur |
| Burgenland | Vínne regióny, sezónna gastronómia | 2 000 - 3 000 eur |
| Štajersko (Graz, Schladming) | Mix prevádzok | 2 100 - 3 600 eur |
| Korutánsko | Letné sezónne maximá v jazerných oblastiach | 2 100 - 3 500 eur |

V luxusných alpských strediskách (Lech, Zürs, Kitzbühel) pridáva každý hotel sezónnu kondíciu - prémie za úspešnú sezónu, ktoré sa pohybujú od 1 000 do 5 000 eur na konci sezóny. Reštauratéri vedia, že stabilný tím za to platí.

## Typ prevádzky a jeho vplyv

Nie každá rakúska kuchyňa platí rovnako. <strong>Pri rovnakej hodnosti je rozdiel medzi reštauračnými typmi výrazný</strong>:

- **Reťazové reštaurácie** (Vapiano, L'Osteria, Wienerwald) - stabilná mzda, krátke zmeny, nižšia úroveň práce, mzda je v dolnej tretine pásma
- **Penzióny a rodinné podniky** (Gasthof, Wirtshaus) - mzda v strede pásma, sezónne, často rodinná atmosféra
- **Mestské reštaurácie všedného denného konceptu** - mzda v strede, kvalita variabilná, mestský life style
- **Hotely 3-4 hviezdičky** - sezónne aj celoročné, mzda v strede pásma
- **Hotely 4-5 hviezdičky** - vyššia mzda, dlhšie zmeny, profesionálny tím
- **Michelinské reštaurácie a relais & chateaux** - vyššia mzda, ale extrémny tlak na výkon a štandard, často 60+ hodín týždenne
- **[Sezónne lyžiarske resorty](/sezonna-praca-rakusko-hory/)** - vyššia mzda počas sezóny (4 - 5 mesiacov) + ubytovanie a strava v cene, mimo sezóny voľno alebo letná sezóna

Pre slovenského kuchára, ktorý chce maximalizovať príjem za rok, je často najlepšia kombinácia zimná sezóna v alpskom hoteli (4 mesiace = 16 000 - 22 000 eur čistého s nákladmi blízko nuly) + letná v Salzkammergute alebo na Slovensku. Pri tomto modeli môže kuchár za sezónny rok zarobiť 25 000 - 35 000 eur čistého.

## Štruktúra pracovnej zmluvy a benefity

Rakúska gastronomická zmluva má veľa špecifík, ktoré slovenské podniky často nedodávajú:

- **38 - 40-hodinový týždeň** podľa Kollektivvertrag, nadčasy s 50 percentným príplatkom
- **13. a 14. plat** - Urlaubsgeld v júni, Weihnachtsgeld v novembri
- **5 týždňov dovolenky** - rakúske minimum, niektoré hotely ponúkajú 6 týždňov pri dlhodobej spolupráci
- **Štátne sviatky** - 13 voľných dní ročne, ak padnú na pracovný deň, vyplácajú sa
- **Personálna strava** - pri hoteloch a väčších reštauráciách, často s minimálnym odpočtom 100 - 200 eur mesačne
- **Personalzimmer** v hoteloch - aspoň zdieľaná, často jednolôžková izba pre kuchárov v alpských resortoch
- **Vzdelávanie** - rakúske hotely často hradia kuchárske kurzy, zahraničné stáže, jazykové kurzy
- **Doprava** - pri pendlerskej práci niekedy príspevok na cestovné, alebo zvýhodnenú ročnú lístku verejnej dopravy

Skúšobná doba je 1 mesiac. Výpovedná lehota je 1 mesiac pre zamestnanca, 6 týždňov pre zamestnávateľa v prvých 2 rokoch, potom rastie.

## Reálny príklad ročného príjmu

Vezmime kuchára na pozícii Chef de partie v 4-hviezdičkovom hoteli v Salzbursku s hrubou mesačnou mzdou 2 900 eur.

1. **Ročný hrubý príjem (14 platov)**: 2 900 × 14 = 40 600 eur
2. **Odvody zamestnanca** (cca 18 %): -7 300 eur
3. **Daň z príjmu** (priemerná efektívna sadzba pri tomto príjme ~ 15 %): -5 000 eur
4. **Čistý ročný príjem**: 28 300 eur

Pri pendler modeli (denne [dochádzanie z Bratislavy do Wien Umgebung](/praca-v-rakusku-platy-dochadzanie-skusenosti/)) zostáva celý čistý príjem na bývanie a život na Slovensku, kde sú náklady o tretinu nižšie. Pri ubytovaní v Personalzimmer s Vollpension je čistý príjem prakticky celý úsporou - z 28 300 eur ročne zostane takmer všetko.

## Ako si nájsť pozíciu v rakúskej kuchyni?

Hlavné kanály:

- **Hotelcareer.com a gastrojobs.at** - rakúske portály pre gastronómiu, najviac ponúk
- **Karriere.at a stepstone.at** - väčšie pracovné portály vrátane gastra
- **Priamy kontakt na hotel** - posielanie Lebenslauf priamo s konkrétnou pozíciou. Toto je vhodné pre hotely, ktoré sú stabilné a vyšli vám z odporúčania
- **Slovenské agentúry** špecializované na gastronómiu v alpských regiónoch
- **Veľtrhy** - GAST Salzburg (november) a Alles für den Gast (november) sú dva najväčšie rakúske gastronomické veľtrhy, kde personálni manažéri zbierajú CV-čka

Pre prémiové pozície sa hodí mať profesionálne nemecké CV s fotkou a referenciami od predchádzajúcich zamestnávateľov. Niektoré hotely vyžadujú aj „Stage" - jednodňové až 3-dňové skúšanie sa v kuchyni, počas ktorého predvediete svoju prácu.

## Časté otázky

<details class="faq-item">
<summary>Akú nemčinu potrebuje kuchár v Rakúsku?</summary>
Pre pozíciu Küchenhilfe a Commis stačí A1 - A2 nemčiny, lebo veľa rakúskych kuchýň má slovenský alebo poľský personál a komunikácia funguje v zmiešaných jazykoch (viac v článku o [práci v Rakúsku bez nemčiny](/praca-v-rakusku-bez-nemciny/)). Pre Demi Chef a vyššie pozície je nutná B1, aby ste rozumeli pokynom Sous chefa a komunikovali so servisom. Pre Sous Chef a Küchenchef je nutná B2 a vyššia, lebo riadite tím a komunikujete priamo s manažmentom hotela.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Aký rozdiel je medzi hotelovou a mestskou reštauračnou kuchyňou?</summary>
Hotelová kuchyňa má širší rozsah práce (raňajky, obed, večera, room service, eventové menu) a typicky stabilnejší tím s dlhodobejším výhľadom. Mestská reštaurácia je často špecializovanejšia (iba večere, iba à la carte) a tempo je rýchlejšie. Hotelové kuchyne v alpských regiónoch ponúkajú ubytovanie a Vollpension, mestské reštaurácie nie.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Musím byť vyučený kuchár?</summary>
Pre pozíciu Küchenhilfe nie. Pre Commis a vyššie pozície sa odporúča vyučenie alebo rovnocenné osvedčenie, hoci nie je zákonne povinné. Rakúska kuchyňa hodnotí praktickú skúsenosť rovnako vážne ako papier. Slovenský výučný list pre kuchára je v Rakúsku uznávaný automaticky cez europské smernice o uznávaní kvalifikácií.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Kde má kuchár v Rakúsku najvyšší plat?</summary>
Mzdovou rezervou sú prémiové alpské resorty (Lech, Zürs, Kitzbühel) a michelinské reštaurácie vo Viedni. Sous Chef v 5-hviezd hoteli v Lechu zarobí 4 000 - 5 500 eur brutto mesačne plus sezónne prémie 2 000 - 5 000 eur na konci sezóny. Vo viedenských michelinských reštauráciách sú mzdy podobné, ale tlak na výkon je extrémny.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Aký je pracovný čas kuchára v rakúskej reštaurácii?</summary>
Kolektívna zmluva určuje 38 - 40 hodinový týždeň, ale v reálnej praxi je v gastronómii bežných 45 - 55 hodín, najmä v 4-5-hviezdičkových hoteloch a počas sezóny. Nadčasy nad 40 hodín sa preplácajú s 50 percentným príplatkom, čo môže k mesačnej mzde pridať 500 - 1 200 eur. Pri vyše 60 hodinovom týždni je kuchár v zóne vyhorenia a riziko v dlhom horizonte.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Môžem v Rakúsku robiť kuchára na sezónu?</summary>
Áno, sezónna práca kuchára je v rakúskych alpských regiónoch bežný model. Zimná sezóna od decembra do apríla, letná od konca júna do septembra. Mnohé hotely ponúkajú stálu sezónnu zmluvu rovnakému kuchárovi rok čo rok. Pre slovenského kuchára je sezónna práca finančne výhodná, lebo Vollpension a Personalzimmer znižujú náklady na minimum a 4-5 mesiacov v hoteli prinesie 12 000 - 18 000 eur čistého.
</details>