---
title: "Plat rušňovodiča na Slovensku: koľko zarába a ako sa ním stať"
description: "Rušňovodič v ZSSK zarábal v priemere vyše 2 050 eur brutto, nováčik 984 eur. Čo hýbe výplatou, aký je kurz, skúšky a čistá mzda."
category: "Práca"
tags: ["plat rušňovodiča","rušňovodič","ZSSK","železnica","kurz rušňovodiča"]
author: "Vladimír Dzurko"
date: 2026-11-06T08:12:47.000Z
url: https://bezkecov.sk/plat-rusnovodica/
---
# Plat rušňovodiča na Slovensku: koľko zarába a ako sa ním stať

> Štátny dopravca rušňovodičov dlhodobo zháňa. Výplata sa však skladá z tarify, nadčasov a príplatkov, takže priemer ukazuje len časť obrazu.

<strong>Rušňovodič Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) mal podľa ponuky práce z februára 2024 priemernú hrubú mzdu vyše 2 050 eur mesačne, nováčik bez praxe začínal na 984 eur.</strong> Do priemeru sa počítajú príplatky, odmeny, prémie aj nadčasy, takže výplata závisí od praxe, počtu odrobených hodín a od toho, či jazdíte v noci a cez víkendy.

Aktuálnu mzdovú tabuľku na rok 2026 sme verejne nenašli, preto uvádzame posledné overiteľné čísla s dátumom. Priemer zverejnila iba ZSSK. Nákladný dopravca ZSSK Cargo na náborovej stránke uvádza možný mesačný príjem až 1 740 eur, ide však o ponuku, nie o priemer (kontrola 6. 11. 2026).

<aside class="key-takeaways not-prose" itemscope itemtype="https://schema.org/ItemList">
  <meta itemprop="name" content="To podstatné" />
  <p class="kt-title">To podstatné</p>
  <ul class="list-disc marker:text-teal-600">
    <li itemprop="itemListElement"><span itemprop="name">Priemerná hrubá mzda rušňovodiča v ZSSK bola v roku 2024 vyše 2 050 eur vrátane príplatkov a nadčasov, nástup bez praxe 984 eur.</span></li>
    <li itemprop="itemListElement"><span itemprop="name">Rušňovodičom sa stanete kurzom, výcvikom aspoň 160 hodín na pracovisku a 720 hodinami jazdy pod dohľadom, potom skúškou.</span></li>
    <li itemprop="itemListElement"><span itemprop="name">Z 2 050 eur brutto zostane v roku 2026 po odvodoch a dani približne 1 516 eur čistého.</span></li>
  </ul>
</aside>

Porovnanie s inými povolaniami nájdete v prehľade [platov podľa profesií](/platy-podla-profesii/). Dlhé turnusy a nočné služby podobne ako rušňovodič rieši aj [vodič kamióna](/plat-vodica-kamionu/).

## Koľko zarába rušňovodič?

Rušňovodič v ZSSK zarábal v roku 2024 v priemere vyše 2 050 eur brutto mesačne, základná hodinová mzda sa pohybovala od 7,64 do 8,38 eura podľa dĺžky praxe. Rozdiel medzi tarifou a celkovou výplatou tvoria príplatky, odmeny a nadčasy, preto je priemer vyšší než základ. V roku 2021 tvoril rozdiel medzi mzdou s nadčasmi a bez nich približne 250 eur mesačne.

| Obdobie | Údaj o mzde (brutto) | Zdroj, dátum |
|---|---|---|
| Rok 2021 | 1 640 eur s nadčasmi, 1 391,8 eura bez nich | SITA, 25. 1. 2022 |
| Rok 2022 | tarifa +180 eur, od 2023 ďalších +80 eur mesačne | SITA, 25. 1. 2022 |
| Rok 2023 | takmer 2 000 eur (odhad), rast približne o 116 eur | SITA, 6. 9. 2023 |
| Február 2024 | priemer vyše 2 050 eur, nástup bez praxe 984 eur | TASR cez Startitup, 22. 2. 2024 |

<p class="table-note">Údaje pochádzajú z tlačových správ a ponúk ZSSK, nie z mzdovej tabuľky. Priemery zahŕňajú nadčasy a príplatky, preto sa medzi rokmi nedajú porovnať presne.</p>

ZSSK v sponzorovanom článku z novembra 2024 uvádzala, že rušňovodiči môžu zarobiť až približne 2 300 eur. Nejde o priemer a nie je jasné, či ide o sumu hrubú.

## Čo ovplyvňuje výplatu rušňovodiča?

Výplatu hýbe najmä prax, odpracované hodiny a zmeny. Priemer ZSSK je vrátane nadčasov, takže ho výrazne zvyšuje práca navyše.

- **Prax a odborná spôsobilosť.** Nováčik bez osvedčenia dostal v ponuke 984 eur brutto, rušňovodič s osvedčením základnú hodinovú mzdu 7,64 až 8,38 eura.
- **Nadčasy a nočné služby.** ZSSK v roku 2022 priznala, že časť výpadkov rušňovodičov pokrývajú nadčasmi. Príplatky za noc, víkend a sviatok upravuje Zákonník práce, ich výpočet nájdete v texte o [nočných zmenách](/nocne-zmeny-kolko-priplatok-zdravie/) a o [práci cez sviatok](/praca-cez-sviatok-priplatok-nutena-dovolenka/).
- **Náborový príspevok.** ZSSK ponúkala v roku 2024 rušňovodičom s praxou jednorazovo až 4 000 eur, v Nových Zámkoch 2 400 eur. Ponuky mohli skončiť.
- **Ubytovanie.** Príspevok až 400 eur mesačne dostane zamestnanec, ktorého bydlisko je od pracoviska vzdialené aspoň 150 km.

## Ako sa stať rušňovodičom?

Rušňovodič musí absolvovať teoretickú prípravu, výcvik aspoň 160 hodín na pracovisku dráhového podniku, jazdný výcvik aspoň 720 hodín pod dohľadom a obe časti skúšky. Požiadavky určuje vyhláška č. 245/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti, zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti pri prevádzkovaní dráhy (kategória B, text účinný od 1. 8. 2023).

1. **Zamestnávateľ.** Uchádzač prejde pohovorom, lekárskou prehliadkou a psychologickými testami. ZSSK popisuje, že po nich sa z neho stane kandidát na rušňovodiča.
2. **Teória a skúška.** Súčasťou je odborná spôsobilosť v elektrotechnike (osoba poučená) a teoretická časť odbornej skúšky.
3. **Výcvik.** Najmenej 160 hodín na pracovisku a najmenej 720 hodín jazdy pod dohľadom odborne spôsobilej osoby.
4. **Praktická skúška.** Po nej vzdelávacie zariadenie vydá osvedčenie o odbornej spôsobilosti do troch pracovných dní. Samotný preukaz rušňovodiča vydáva bezpečnostný orgán (Dopravný úrad) a na jazdu s konkrétnymi vozidlami po konkrétnych tratiach potrebujete ešte doplnkové osvedčenie od dopravcu.
5. **Pravidelná skúška.** Periodická odborná skúška sa robí najmenej raz za tri roky, školenia najmenej dvakrát ročne.

Kto už má spôsobilosť na inú trakciu, absolvuje kratší výcvik (najmenej 40 a 288 hodín). Zákon o doprave na dráhach (§ 27 zákona 514/2009 Z. z.) určuje minimum: vek aspoň 20 rokov, pri jazde iba po Slovensku 19 rokov, a stredné odborné alebo úplné stredné všeobecné vzdelanie.

ZSSK v ponuke z februára 2024 hľadala rušňovodiča aj bez praxe a odbornej spôsobilosti, čo naznačuje, že uchádzač je zamestnancom už počas prípravy. Kto platí kurz a či sa platí pri odchode, sme nenašli, spýtajte sa pred podpisom zmluvy.

## Koľko zostane čistého z platu rušňovodiča?

Zo 2 050 eur brutto zostane v roku 2026 približne 1 516 eur čistého, z nástupných 984 eur približne 777 eur. Počítame zdravotné poistenie 5 %, sociálne 9,4 %, nezdaniteľnú časť 497,23 eura mesačne a daň 19 %.

| Hrubá mzda | Poistenie (9,4 % + 5 %) | Preddavok dane | Čistá mzda |
|---|---:|---:|---:|
| 984 eur | 141,70 eura | 65,56 eura | 776,74 eura |
| 2 050 eur | 295,20 eura | 238,94 eura | 1 515,86 eura |

<p class="table-note">Modelový výpočet pre jedného zamestnávateľa s uplatnenou nezdaniteľnou časťou, bez daňového bonusu na deti. Presnú sumu vypočíta kalkulačka.</p>

Vlastné číslo si zadajte do [kalkulačky čistej mzdy](/kalkulacky/cista-mzda/).

## Časté otázky

<details class="faq-item">
<summary>Koľko zarába rušňovodič na začiatku?</summary>
Podľa ponuky ZSSK z februára 2024 začínal rušňovodič bez praxe a odbornej spôsobilosti na 984 eur brutto mesačne. Po získaní spôsobilosti ide o základnú hodinovú mzdu 7,64 až 8,38 eura.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Platí ZSSK rušňovodičom nadčasy?</summary>
Do priemernej mzdy vyše 2 050 eur sa nadčasy počítajú. Podľa údajov za rok 2021 tvoril rozdiel s nadčasmi a bez nich približne 250 eur mesačne.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Platia sa rušňovodičom nárokové príplatky?</summary>
Príplatky za nočnú prácu, sobotu, nedeľu a sviatok upravuje Zákonník práce. Konkrétne sumy v ZSSK sme z verejných zdrojov nezistili, nájdete ich v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.
</details>

<details class="faq-item">
<summary>Potrebujem technickú školu?</summary>
Nie nevyhnutne. Zákon 514/2009 Z. z. vyžaduje stredné odborné alebo úplné stredné všeobecné vzdelanie, teda stačí aj gymnázium alebo iná stredná škola s maturitou či výučným listom v odbore. Dopravca môže mať vlastné požiadavky, preto si ich overte v ponuke.
</details>