Dane opatrovateľky v Rakúsku: daňové priznanie, SVS a koľko zostane?

Práca 9 min.
Eurobankovky, kalkulačka a daňové dokumenty na stole pri vyplňovaní rakúskeho daňového priznania
Zdieľať

Slovenská opatrovateľka platí dane tam, kde pracuje - v Rakúsku. Ako živnostníčka odvádza do SVS a podáva ročné daňové priznanie cez FinanzOnline. Pri ročnom hrubom príjme 30 000 eur jej zostane na ruku okolo 23 000 - 25 000 eur.

Slovenská opatrovateľka v Rakúsku platí dane v Rakúsku, lebo tam vykonáva svoju činnosť. Ako živnostníčka - Personenbetreuerin (rakúska živnostenská kategória pre opatrovateľky) - podáva ročné daňové priznanie cez portál FinanzOnline (rakúska obdoba Finančnej správy) a odvody do SVS (Sozialversicherung der Selbständigen, rakúska Sociálna poisťovňa pre živnostníkov). Slovenské daňové priznanie podáva len vtedy, ak má ďalšie príjmy na Slovensku alebo chce využiť slovenské daňové úľavy. Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia - DTA (Doppelbesteuerungsabkommen) - medzi Slovenskom a Rakúskom zabezpečuje, že rovnaký príjem sa nezdaňuje dvakrát.

Daňová záťaž živnostníčky v Rakúsku je nižšia, ako vyzerá na prvý pohľad. Nezdaniteľná časť do 13 308 eur ročne (rok 2026), paušálne výdavky 12 percent pre Personenbetreuung a štandardná Sechstelregelung (zvýhodnené zdanenie 13. a 14. platu) dohromady znižujú efektívnu daň. Pri hrubom ročnom príjme 30 000 eur skončí čistý príjem opatrovateľky okolo 23 000 - 25 000 eur, čo je vyše dvojnásobok slovenskej priemernej mzdy.

Kde platí dane slovenská opatrovateľka?#

Základný princíp je prostý: dane platíte tam, kde vykonávate ekonomickú činnosť. Pre opatrovateľku, ktorá pracuje fyzicky v Rakúsku, je daňovým rezidentom Rakúsko, pokiaľ tam je viac ako 183 dní v roku, alebo má v Rakúsku centrum životných záujmov.

Pri 14/14 turnusovom systéme strávite v Rakúsku 182 dní ročne, čo je pod hranicou 183 dní. Vtedy ostávate slovenským daňovým rezidentom, ale daň z príjmu sa stále platí v Rakúsku, lebo zdroj príjmu je v Rakúsku. Slovensko zdaňuje len vaše prípadné slovenské príjmy.

Pri kontinuálnom 14/14 alebo 4/4 turnuse s len krátkymi prerušeniami môžete prekročiť 183 dní, vtedy sa stávate rakúskym daňovým rezidentom. To znamená, že Rakúsko zdaňuje váš celosvetový príjem, slovenské úrady len úzku skupinu špecifických príjmov.

Väčšina opatrovateliek funguje v modeli, kde:

  • Daň z príjmu: platí v Rakúsku
  • Sociálne odvody: platí v Rakúsku do SVS
  • Zdravotné poistenie: v Rakúsku cez SVS
  • Slovenská zdravotná poisťovňa: stále aktívna na základe formulára S1 z rakúskej SVS, kryje vás na Slovensku počas voľna

Personenbetreuerin: rakúska živnosť ako základ#

V Rakúsku 24-hodinová domáca starostlivosť legálne funguje ako živnostenská činnosť - Gewerbe als Personenbetreuung (živnosť v odbore opatrovateľských služieb). Opatrovateľka si musí zriadiť rakúsku živnosť, ak chce v Rakúsku dlhodobo pracovať. Slovenská živnosť stačí len pri krátkodobých výjazdoch do 12 týždňov ročne s formulárom A1.

Rakúsky živnostenský list (Gewerbeschein) získate na okresnom úrade (Bezirkshauptmannschaft) v mieste činnosti, najčastejšie vo Viedni, Dolnom Rakúsku alebo Štajersku. Postup som popísala v článku o opatrovaní v Rakúsku bez agentúry. Po zápise vás Wirtschaftskammer Österreich - WKO (rakúska Obchodná komora) automaticky zaregistruje a SVS vás zapíše do sociálneho systému.

Odvody do SVS - rakúska Sociálna poisťovňa#

SVS (Sozialversicherung der Selbständigen) je rakúska Sociálna poisťovňa pre živnostníkov. Mesačná platba do SVS závisí od ročného zisku a v prvom roku má znížené minimum.

Štruktúra odvodov:

ZložkaSadzba zo zisku
Zdravotné poistenie6,80 percent
Dôchodkové poistenie18,50 percent
Nehodové poistenie1,30 percent
Spolu26,60 percent

V prvých dvoch rokoch platí znížený základ - SVS predpokladá ročný zisk len 6 613,20 eur a od tohto vypočíta predbežné odvody (cca 140 - 170 eur mesačne). Po treťom roku sa odvody dorovnávajú podľa skutočného zisku.

Príklad pri ročnom hrubom zisku 25 000 eur:

  1. Vymeriavací základ: 25 000 eur
  2. Spolu odvody SVS: 25 000 × 26,60 % = 6 650 eur ročne
  3. Mesačne: 554 eur

Plus jednorazový vstupný príspevok do WKO okolo 100 - 130 eur ročne. SVS si môžete platiť mesačne (najčastejšie) alebo štvrťročne. Pri opozdených platbách hrozia penále, ktoré sa môžu rýchlo nazbierať. Riešením je trvalý príkaz v rakúskej banke.

Daňové priznanie cez FinanzOnline#

Rakúska daň z príjmu - Einkommensteuer - sa platí raz ročne. Daňové priznanie podávate elektronicky cez portál FinanzOnline (rakúska obdoba Finančnej správy). Termín podania je 30. apríl nasledujúceho roka (papierové podanie) alebo 30. jún (elektronické cez FinanzOnline).

Postup pri prvom podaní:

  1. Registrácia vo FinanzOnline cez Finanzamt (miestny daňový úrad) podľa miesta činnosti. Trvá 5 - 10 dní, prístupové údaje prídu poštou.
  2. Stiahnutie formulára E1 (živnostnícke daňové priznanie) v elektronickej forme.
  3. Vyplnenie príjmov za predošlý kalendárny rok - hrubé sumy z faktúr klientovi.
  4. Uplatnenie paušálnych výdavkov 12 percent (pre Personenbetreuung) alebo skutočných výdavkov.
  5. Odpočítanie zaplatených SVS odvodov ako daňového výdavku.
  6. Výpočet dane podľa pásem.
  7. Elektronické podanie a čakanie na rozhodnutie Finanzamtu.

Daň sa platí na účet Finanzamtu po doručení rozhodnutia - Bescheid (daňový výmer) - zvyčajne v dvoch splátkach. Niektorí Finanzämter vyrubia preddavky na ďalší rok, ktoré platíte štvrťročne v marci, júni, septembri a decembri.

Paušálne výdavky 12 percent#

Pre Personenbetreuung existuje špeciálna paušálna sadzba výdavkov 12 percent z obratu - Bruttoumsatz (hrubý obrat z faktúr). Môžete teda bez dokladovania odpočítať 12 percent príjmov ako náklady na cestovné, ošatenie, mobil, čistiace prostriedky a drogériu.

Pri ročnom príjme 30 000 eur to dáva 3 600 eur odpísaných výdavkov, ktoré sa nezdaňujú. Druhá možnosť je dokladovať skutočné výdavky (cesta autom alebo mikrobusom, telefón, pripoistenie zodpovednosti). Pre väčšinu opatrovateliek je paušál výhodnejší, lebo ušetríte čas s dokladmi a suma je porovnateľná alebo vyššia.

K paušálu si môžete naviac odpočítať:

  • SVS odvody (plne odpočítateľné)
  • Cestovné nad rámec paušálu - len skutočne preukázané (lístok, faktúra za palivo s adresou)
  • Účtovník alebo daňový poradca
  • Pripoistenie zodpovednosti

Daňový poradca môže pomôcť optimalizovať, ktorý režim si zvoliť. Pri jednoduchom turnusovom systéme bez extra výdavkov je paušál najjednoduchší.

Konkrétny výpočet ročnej dane#

Predpokladajme opatrovateľku s ročným hrubým príjmom 30 000 eur (denná sadzba 85 eur × 364 dní v Rakúsku pri 14/14 turnusovom rozvrhu so štyrmi týždňami voľna).

  1. Hrubý ročný obrat (Bruttoumsatz - celková suma z faktúr): 30 940 eur
  2. Mínus paušálne výdavky 12 percent: 30 940 - 3 713 = 27 227 eur
  3. Mínus SVS odvody (cca 26,60 % zo 25 000 ako vymeriavací základ): 27 227 - 6 650 = 20 577 eur
  4. Nezdaniteľná časť - Grundfreibetrag (2026): 13 308 eur
  5. Zdaniteľný zisk: 20 577 - 13 308 = 7 269 eur
  6. Daň (sadzba 20 % v prvom pásme do 19 134 eur): 7 269 × 20 % = 1 454 eur
  7. Čistý ročný príjem: 30 940 - 6 650 (SVS) - 1 454 (daň) = 22 836 eur

Čistá mesačná suma pri 12 turnusoch ročne je orientačne 1 900 eur. Pri vyššom hrubom (35 000 eur) alebo dennej sadzbe 100 eur sa čistá ročná suma dostane na 26 000 - 28 000 eur.

Dvojité zdanenie Slovensko - Rakúsko#

Slovensko a Rakúsko majú podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia - DTA (Doppelbesteuerungsabkommen). Rovnaký príjem nezdaňujete dvakrát, ale stále môžete byť povinná podať daňové priznanie aj na Slovensku.

Slovenské daňové priznanie podávate, ak:

  • Máte aj slovenský príjem (prenájom bytu, drobná podnikateľská činnosť, dividendy)
  • Ste slovenský daňový rezident (menej ako 183 dní v Rakúsku, centrum záujmov na SK)
  • Chcete využiť slovenské daňové úľavy (dieťa, manžel/manželka)

V slovenskom daňovom priznaní uvediete rakúsky príjem v sekcii „príjmy zo zahraničia”. Daň zaplatenú v Rakúsku odpočítate ako zápočet, takže slovenský finančný úrad nepýta dvakrát. V praxi to znamená, že slovenské priznanie je často „nulové” v zmysle dodatočnej dane, len administratívny krok.

Pre opatrovateľku bez slovenských príjmov a s viac ako 183 dňami v Rakúsku slovenské priznanie typicky netreba. Pre istotu sa po prvom roku poraďte so slovenským daňovým poradcom (50 - 100 eur za konzultáciu).

Účtovník alebo daňový poradca - kedy sa oplatí#

Pre prvý rok podnikania v Rakúsku sa rakúsky účtovník alebo daňový poradca (Steuerberater - certifikovaný daňový poradca) oplatí, hoci stojí 50 - 80 eur mesačne plus 300 - 500 eur za ročné daňové priznanie.

Dôvody:

  • Neznáme rakúske formuláre - FinanzOnline má desiatky políčok a chyba znamená výzvu na opravu alebo penále
  • Komunikácia s Finanzamtom v nemčine - úradníci nehovoria po slovensky, listy prichádzajú v nemčine
  • Optimalizácia odvodov SVS - poradca vie, ako využiť znížené sadzby pre prvé dva roky
  • Zápočet daní zo Slovenska - ak máte aj slovenské príjmy, koordinácia je netriviálna
  • Pomoc pri kontrole - SVS aj Finanzamt môžu kontrolovať vašich klientov, poradca komunikuje za vás

Po druhom alebo treťom roku, keď systém poznáte, si môžete podávať priznanie samostatne. Cena nepravidelnej konzultácie (50 - 100 eur za stretnutie) je nižšia ako mesačná účtovnícka služba.

Časté otázky#

Kde platí dane slovenská opatrovateľka v Rakúsku? Dane z príjmu platí v Rakúsku, kde vykonáva svoju činnosť ako Personenbetreuerin. Daňové priznanie podáva cez rakúsky portál FinanzOnline. Sociálne odvody (zdravotné, dôchodkové, nehodové) ide do rakúskej SVS. Slovenské daňové priznanie podáva len vtedy, ak má slovenské príjmy alebo chce využiť slovenské daňové úľavy.
Koľko je nezdaniteľná časť v Rakúsku 2026? Pre rok 2026 je rakúska nezdaniteľná časť (Grundfreibetrag) pre živnostníkov 13 308 eur ročného zisku. Pri zisku do tejto hranice neplatíte žiadnu daň z príjmu. Pri vyššom zisku sa zdaňuje len suma nad 13 308 eur, a to progresívne (20 percent v prvom pásme do 19 134 eur, potom rastúce sadzby).
Aké sú paušálne výdavky pre opatrovateľku? Personenbetreuung má špeciálnu paušálnu sadzbu výdavkov 12 percent z obratu, bez nutnosti dokladovania. Pri ročnom príjme 30 000 eur to znamená 3 600 eur odpočítateľných výdavkov. Pre väčšinu opatrovateliek je paušál výhodnejší ako dokladovanie skutočných výdavkov, lebo ušetríte čas a často je suma porovnateľná.
Koľko sa platí do SVS mesačne? V prvých dvoch rokoch platíte znížený základ - SVS predpokladá ročný zisk len 6 613 eur a vyrubí orientačne 140 - 170 eur mesačne. Po dvoch rokoch sa platby dorovnávajú podľa skutočného zisku. Pri ročnom zisku 25 000 eur platíte do SVS okolo 550 eur mesačne, čo je 26,60 percent zo zisku rozdelených medzi zdravotné (6,80 %), dôchodkové (18,50 %) a nehodové (1,30 %) poistenie.
Musím podávať aj slovenské daňové priznanie? Pri exklúzívne rakúskom príjme a viac ako 183 dňoch v Rakúsku slovenské priznanie typicky netreba. Pri kratšom pobyte v Rakúsku alebo pri slovenských príjmoch áno. Vždy je dobré sa po prvom roku poradiť so slovenským daňovým poradcom, lebo situácia môže byť individuálna a chyby pri podaní stoja viac ako konzultácia.
Aké riziká hrozia pri opozdených odvodoch do SVS? SVS rýchlo vyrubuje úroky z omeškania a penále. Pri dlhšom neplatení môže byť živnosť pozastavená alebo zrušená, čo znamená stratu legálneho titulu pracovať v Rakúsku. Riešením je nastavenie trvalého príkazu v rakúskej banke a komunikácia s SVS pri akýchkoľvek problémoch. SVS pri preukázaných ťažkostiach umožňuje odklad alebo splátkový kalendár.

Niečo nesedí alebo máte inú skúsenosť?

Dajte nám vedieť. Vaše postrehy pomáhajú udržiavať obsah presný a aktuálny.

Napíšte nám

Našli ste chybu, máte nápad na vylepšenie alebo nás chcete pochváliť? Dajte nám vedieť.

O čo ide?
0 / 5000 znakov
rakúskoopatrovateľkadaneSVSFinanzOnlinedvojité zdanenie
Lucia Mešková
Lucia Mešková

Píše o zdraví, cestovaní a práci

Páči sa vám web bezkecov.sk?

Pridajte si nás medzi obľúbené zdroje v Google - bude nás vidieť častejšie vo výsledkoch vyhľadávania.

Pridať si do Google

Mohlo by vás zaujímať